първият спорт игран на луната

След завръщането си на Земята тримата астронавти са сложени под 3-седмична карантина. Посрещнати са с огромни почести, както от страна на правителството, така и от обикновените хора. Удостоени са с медали и звания за каквито всеки човек може да си мечтае. Нийл Армстронг получава повиквателна за служба във Военноморския флот на 26 януари 1949 г.

  • Нийл Армстронг участва в експерименталната програма X-15 и мисиите Джемини 8 и Аполо 11.
  • “Една малка човешка стъпка – един огромен скок за човечеството”.
  • Въпреки всичко няколко страни са заявили, че имат планове за изпращане на хора до Луната към 2020 г.
  • Е било видимо от Южна Америка, по-голямата част от Северна Америка, както и Западна Европа, Африка и Западна Азия (на 21 февруари).
  • След завръщането си на Земята тримата астронавти са сложени под 3-седмична карантина.

Човекът и Луната

Освен това се оказва, че е почти невъзможно да бъдат различени двамата астронавти. Затова на следващите скафандри НАСА поставя персонализирана лента на ръкава. Армстронг никога повече не полита в космоса. Той се завръща в родния си щат, където започва да преподава аеронавтика в университета в Синсинати. Той продължава да лети, пилотирайки собствения си лек самолет.

Самолет на Кремъл кацна в Израел. «Хизбула» преустанови обстрелите

Обратната страна на Луната понякога е наричана погрешно „тъмна страна“. Всъщност тя получава точно толкова количество светлина, колкото и видимата страна, и то точно когато Луната не е видима поради взаимното положение на Земята, Луната и Слънцето. Космическите апарати и кораби се намират в радиосянката на Луната, когато са кацнали на обратната страна на Луната или се намират над нея. Всъщност обратната страна на Луната е най-защитеното https://palmsbet-bulgaria.com/ от земни радиовълни място в Слънчевата система и към 2005 г.

Бритни Спиърс сключи брак за четвърти път – този път без младоженец

Нийл Армстронг е първият, а Юджийн Сърнън – последният човек, който е бил на Луната. При полета на „Аполо 17“ Сърнън е първият, който слиза от лунния модул и 11-и, който стъпва на Луната. В края на полета се прибира втори в модула и така остава последният човек, пребивавал на лунната повърхност. Американският астронавт Нийл Армстронг е първият човек, стъпил на Луната на 21 юли 1969 г., Бъз Олдрин се присъединява към него около 20 минути по-късно. 10 астронавти – всички американци – са стъпвали на Луната като част от програмата «Аполо» на НАСА.

Армстронг и пилотът на Лунния модул Едуин Олдрин се спускат на лунната повърхност и прекарват два часа и половина извън апарата, докато Майкъл Колинс остава в окололунна орбита в Командно-обслужващия модул. Тримата са наградени с Президентски медал на свободата и Златен медал на Конгреса, а Армстронг получава и Космически медал на честта на Конгреса на САЩ. Първият космически апарат, кацнал на Луната, е съветският Луна 2 (1959 г.), а първите фотографии на невидимата от Земята страна са направени от Луна 3 през същата година. Първият космически апарат, осъществил успешно меко кацане на лунната повърхност, е Луна 9, а първият, който успешно влиза в орбита около спътника, е Луна 10.5 През 1969 г., Нийл Армстронг и Едуин Олдрин стават първите хора, стъпили на Луната.

Нийл Армстронг: До Луната и обратно

  • Двадесет и три дни по-късно Алън Шепърд става първият американец в космоса, когато прави 15-минутно пътуване.
  • SpaceX става първата частна компания, която успешно изстреля ракета в орбитата на Земята през септември 2008 г.
  • Кенеди Флорида е изстрелян Аполо 11 с ракета-носител Сатурн V. Двигателите на отделните степени работят по план и след около 12 мин.
  • Най-голямата изкуствена конструкция в космоса, тя обикаля около Земята 16 пъти на ден.
  • По-късно защитава магистратура в Университета на Южна Калифорния.

Необходими са цели 40 години, за да се присъедини към старите космически съперници от Студената война трета държава, когато Китай изпраща Янг Лиуей в околоземна орбита «Шенжоу 5». През следващите години Армстронг провежда над 900 изпитателни полета на различни летателни устройства. През този период той е проектен летец изпитател на военните самолети „North American F-100 Super Sabre“ (варианти A и C), „McDonnell F-101 Voodoo“ и „Lockheed F-104 Starfighter“. Лети и на експериментална машина „Bell X-1B“, с която на 15 август 1957 г. Достига височина 18,3 километра,36 както и на „Bell X-5“, „North American X-15“, с който достига височина 63,2 километра,36 „Republic F-105 Thunderchief“, „Convair F-106 Delta Dart“, „Boeing B-47 Stratojet“, „Boeing KC-135 Stratotanker“. Той е и сред осемте елитни пилоти, участващи в програмата за създаване на параглайдер „NASA Paresev“.

Галилео Галилей използва този инструмент, за да наблюдава кратери и планини върху лунната повърхност. Остава неясно обаче колко са дълги подземните тунели, като съществува голяма вероятност самите кухини и свързващите ги проходи да са блокирани от участъци с втвърдена лава. За съществуването на подобни тунели подсказваха извиващи се подобно на вени бразди на лунната повърхност, но японската сонда даде първото доказателство за кухина във вътрешността на подобна бразда.

Съветският космонавт Юрий Гагарин става първият човек в космоса, завършвайки единична 108-минутна обиколка на борда на «Восток-1». Двадесет и три дни по-късно Алън Шепърд става първият американец в космоса, когато прави 15-минутно пътуване. Космонавтът Валентина Терешкова става първата жена в космоса.

първият спорт игран на луната

Чисто съвпадение е, че лунният ъглов диаметър е практически равен на слънчевия (при наблюдения от земната повърхност). Този факт прави пълните слънчеви затъмнения възможни.14 При пълно слънчево затъмнение Луната изцяло скрива образа на Слънцето и прави слънчевата корона удобна за наблюдение дори с невъоръжено око. Гравитационното привличане, което Луната оказва върху Земята, е причина за океанските приливи и отливи. Те са в синхрон с положението на Луната спрямо Земята. На практика обаче проблемът се усложнява от ексцентричността на лунната орбита. Когато Луната е близо до перигей, то нейното въртене „изостава“ от орбиталната ѝ скорост и това позволява да се наблюдават допълнителни 8° дължина в източната ѝ част.

Счита се, че като цяло химичният състав на Луната е сходен с този на Земята, като се изключат летливите елементи и желязото. При своето движение в Слънчевата система Земята и Луната обикалят около общия си барицентър (или общ център на масата), който се намира на около 4700 km от центъра на Земята (на дълбочина около 1650 km) в посока към Луната. В резултат на това движението на Земята по орбитата ѝ е ексцентрично. Отличителна черта на обратната страна на Луната е почти пълната липса на лунни „морета“ – базалтови равнини с ниско албедо. В чест на постижението, три кратера близо до мястото на първото кацане са наименувани на членовете на екипажа – Армстронг, Олдрин и Колинс. А американското знаме гордо се вее на снимката…!

Реголитът варира от 3 до 5 метра в моретата и от 10 до 20 метра в терите. Любопитен е фактът, че инклинацията на лунната орбита и наклонът на оста ѝ обикновено се посочват като „често изменящи се“. В тази връзка трябва да се добави, че инклинацията на лунната орбита се измерва спрямо екваториалната плоскост на Земята, а наклонът на оста на въртене се измерва спрямо нормалата на орбиталната плоскост на Луната.